Изкуството на уличната живопис или „мардонари“ не е от вчера.
Името „мардонари“ в превод от италиански език означава художник, който рисува мадоната. Тази улична сюжетност е позната поне от около 500 години в католическите страни като Италия и Испания. По време на големи, главно религиозни празници, арсеналът от видове украса не бил особено голям, това наложило идеята за украса чрез рисунки на земята. В началото те били главно с библейски сюжети.
С годините „мардонари“, като че напълно замряло. Докато преди 50 години, през 1972 г. в малкото градче Грацие ди Куртаноне, в Италия, на някой му хрумва да проведе фестивал на уличното изкуство. Успехът на фестивала е толкова зашеметяващ, че провеждането му, не само прераства в ежегодно, но и бързо набира скорост, като арт изява и в други градове на Европа, Русия и Америка.
С навлизането на компютърните технологии, „мардонари“ все повече се доусъвършенства и днес се радва на завидна популярност по света.
Не от днес е известно, че при поглед под определен ъгъл, умело използване на светлосенките, пропорциите на рисунката се променят по такъв начин, че гледана от височината на човешки ръст, тя придобива необикновенна обемност.
Вижте този автентичен обем на планетата
А сега да погледнем рисунката от друг ъгъл
Завладяващо, нали! Нека се насладим на още няколко…
Вижте как работят художниците тук: