Думата естетическа хирургия може да предизвика известна доза притеснение сред нас, въпреки че все повече хора прибягват към нея. Може би причината се крие в недостатъчната осведоменост, от една страна. От друга страна, за да се прибегне до естетина хирургия първо трябва да са чути достатъчно добри отзиви за конкретната клиника.
Днес темата ни е ринопластика или корекция за промяна на формата на носа. Кога прибягваме до тази процедура?
Има две причини, заради които може да прибегнем към ринопластика– едната е чисто естетическа. Гледаме се в огледалото, но формата на носа не е онази, за която всички копнеят- чипо и малко, а напротив- забелязваме гърбица на носа, която може да ни влуди. В този случай става дума за интервенция, която е чисто и просто естетическа. Другият тип ринопластика се препоръчва от специалисти. Тя е наложителна, когато имаме проблеми с дишането. До такива може да се стигне в следствие на травма на носа. На всеки може да се е случвало в ученическа възраст да посрещне някоя въртяща волейболна или баскетболна топка с нос, а след време да забележи промяна във формата на носа. При такива случаи консултациите с лекар не само, че са препоръчителни, а са наложителни!
Независимо кой от двата типа ринопластика трябва да извършим, първата стъпка преди операцията е консултация с хирург. По време на тези срещи се определя, каква е очакваната бъдеща форма на носа. Тогава ще разберем дали след ринопластиката ще може да имаме желания нос. Възможно е увеличаване или намаляне на ноздрите, промяна на ъгъла между горната устна и началото на носа и др. Преди самта операция е много важно да се следва стриктно предписание (като за всяка хирургическа интервенция) по отношение на хигиената. Това включва почистване на носа два пъти дневно със специални медикаменти-Hebiscrub oder Decutan, предписани от хирурга. Стриктното спазване на предписанието е първата крачка към успешна ринопластика без следоперационни инфекции.
Следващата стъпка е самата операция. За този момент отговорност носят хирурзите. Те предварително са взели решение, в коя част ще се реве, чупи и т.н. Едва ли има хирург, който ще започне операция без да е направил снимка на носа. Ако се случи нещо подобно, то по-добре изобщо не се подлагайте на интервенцияата.
Последната стъпка, кояето е също толкова важна, колкото точната ръка на хирурга, който ще извърши интервенцията, е стриктното спазване на инструкциите в следоперационния период. След самата операция носът ви ще бъде защипан с щипка, за да не се размества. В рамките на най-малко две седмици ще трябва да ходите на превръзка и консултация с лекар. Но най-важното е, че трябва да сте готови за един доста продължителен период на възстановяване (в рамките на около шест месеца).
В заключение може да кажем, че ринопластиката не е процедура, на която може да се подловим с лека ръка. Тя е за хора с реалистични, а не фантастични очаквания. Чрез тази, а и всяка друга интервенция може да се постигнат подобрения, но не и съвършенство!
Tagged with: ринопластика хирургия